Marmara Mermeri

Marmara Adası; Marmara Denizi’nin güneybatısında bulunan marmara adalarının en büyüğü ve Balıkesir’e bağlı olan bir adadır. Bu ada dünyanın en eski mermer ocaklarına ev sahipliği yapmış ve bu özelliği dolayısı ile birçok dilde mermer kelimesinin kökeni olmuştur. Bu anlamda marmara mermeri dünyanın en eski mermeridir denilebilir.

Marmara mermeri hem Dünya hem de Türk tarihinde önemli yapılara hayat vermiş bir mermerdir. Marmara mermerini Efes ve Truva uygarlıklarında, bir çok Roma ve Bizans yapısında, bir çok Osmanlı sarayında, Mescid-i Aksa’da ve bunun gibi pek çok tarihi yapıda görmek mümkündür. Tarih boyunca mermer, ihtişamın, gücün ve zenginliğin göstergesi olarak görülmüştür.

Tarihi öneminin yanı sıra, marmara mermeri, estetik görünümünün etkisiyle modası geçmeyen bir değer olmayı başarmış üründür. Bunun yanı sıra yapısı itibariyle anti bakteriyel özellik taşımaktadır. Türk hamamlarında tercih edilmesinin önemli sebeplerinden biri de bu anti bakteriyel yapısıdır.

Efendioğlu Mermer’de marmara mermeri 3 farklı seleksiyon olarak şu şekilde sunulabilmektedir;

  • Ekvator marmara mermeri düz damarlarıyla modern mimaride önemli bir yer almaktadır.
  • Panda White marmara mermeri beyaz zeminiyle uygulandığı alana lüks bir hava vermektedir.
  • Silver Grey marmara mermeri homojen dokusu ve duru güzelliğiyle ön plana çıkmaktadır.

Marmara mermeri yukarda sayılan özelliklerinin dışında iklim şartlarına dayanıklı olması açısından da özel bir konuma sahiptir. Yağmura, güneşe, soğuğa ve sıcağa dayanıklı olan Marmara mermeri bu özelliği sayesinde dış mekânlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

Marmara mermeri tarihi yapıları süslemekle kalmamıştır ve halen modern projelere hayat vermeye devam etmektedir. Bu anlamda Efendioğlu’nun Marmara Mermeri kullanarak yaptığı projelerden bazıları şunlardır;

  • Trump Soho Otel / New York (Ekvator Marmara)
  • Hyundai Department Store / Seul (Silver Grey)
  • RBS Bank / Texas (Ekvator Marmara)
  • Ali Bey Resort / Side (Panda White)
  • Bmw Showroom / İstanbul (Panda White – Classic White)

 

Marmara Mermeri Galerisi