Kahverengi mermer

Günümüzde, modern mimaride mermer önemli bir tasarım unsurudur. Yapılara istenilen güzelliği kazandırmak adına mermerde renk seçimi en önemli unsurlardan biridir. Mermer tasarımı, mimari tasarım içerisinde estetiğin doğru kullanılması ve uygulanması ile ortaya çıkar. Mermer tasarımı, ürün özelliklerini ve niteliklerini görselleştirme olarak tanımlanabilir. Dekoratif amaçlı kullanılan mermerlerde Kahverengi mermer kritik bir öneme sahiptir. Kahverengi mermer koyu bir ton olması halinde, bej gibi ana renk olarak kullanılan taşlarla uyumlu bir görünüm arz eder.

Mimari tasarım bir bütündür. Yapının büyüklüğü, formu, yapım sistemi, taşıyıcı sistem ve malzemesi, kaplama malzemesinin (mermer, ahşap vb) cinsi, boyutu, uygulama şekli gibi temel konular tasarım aşamasında analiz edilerek kararlaştırılır. Bu bağlamda mobilya uyumu konusunda da kahverengi mermerin büyük avantajları vardır. Açık bir ton taşıyan kahverengi mermerler ise ana taş olarak daha koyu taşlarla da kullanılabilir ve yapı genelinde yoğun olarak kullanılabilir.

Efendioğlu Mermer’de koyu kahverengi mermer olarak Olive Avantgarde isimli ürün müşterilere önerilmektedir. Açık kahverengi mermer olarak ise her ne kadar gri haki yeşil renklerin hakim olduğu bir ürün olsa da kahverengi tonu da ihtiva eden Maroon Marinace isimli ürün sunulabilmektedir. Kahverengi mermer olarak sunulabilen bu 2 ürün yurtiçi projelerin yanı sıra Rusya başta olmak üzere kahverengi mermer talebi yüksek olan birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Bahsi geçen Kahverengi mermerlerimiz Kastamonu ilimizin Azdavay ilçesinde bulunan ocağımızda üretilmekte ve fabrikamıza getirilip işlenmesinin dışında ham olarak da ihraç edilebilmektedir. Bu hammadde satışının %85’ine yakını Çin’e %10 civarı Hindistan’a kalanı ise diğer birkaç ülkeye gerçekleşmektedir. Özellikle Çin’in işçilik ve işletme maliyetlerinin düşük olması dünya pazarında etkin olmasını sağlamakta ve sizden hammadde alımıyla sağladığı karın yanı sıra ürünün dünya çapında tanıtılmasına da katkı sağlamaktadır.

Efendioğlu’nun kahverengi taşlarının kullanılmış olduğu bazı projeler ise aşağıdaki gibidir;

  • Gürcistan Parlamento Binası
  • Merit Royal Otel – Kıbrıs
  • Clarion Golden Horn Otel – İstanbul
  • Dedeman Otel Bostancı – İstanbul
  • Gold Majesty Otel – Bursa
  • Özel Emsey Hastanesi – İstanbul

Kahverengi Mermer Galerisi